Dlaczego warto sprawdzać ciśnienie w swoich oponach rowerowych?

Ciśnienie w oponach, problem często bagatelizowany przez rowerzystów. Jak się okazuje może nam przysporzyć wielu problemów i stać się przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 

Wielokrotnie słyszymy, że powinniśmy na bieżąco kontrolować stan ciśnienia w oponach, jeżeli chcemy zapobiegać nadmiernej ich eksploatacji oraz niszczeniu. W trakcie jazdy z niedostatecznie napompowane opony szybko się nagrzewają i mogą ulec uszkodzeniu. Doświadczenie pokazuje, że wielu z nas jeździ albo na bardzo napompowanych oponach, albo na flakach. Odpowiedni poziom ciśnienia producenci zazwyczaj umieszczają bezpośrednio na oponie. Powinien on znajdować się w przedziale pomiędzy minimalną oraz maksymalną wartością graniczną.
Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, jak przeteracie opony i pękniecie dętki.

Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, to najzwyczajniej w świecie, będzie nam się źle jechało, szczególnie kiedy teren jest bardzo wymagający ( nierówności, wyboje, czy wąskie ścieżki w lesie)
Trudno będzie nam  pokonywać te niedogodności terenu. I co najważniejsze, dojdzie do szybszego zużycie sprzętu! A na takie straty chyba nikt nie chce się narażać.

Sprawdzajmy ciśnienie w naszych oponach, a jazda będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.